Dunvegan Primary School Extra Mural Timetable

 

Please Note: Details will always be added to this page as and when they become available.

 

FOUNDATION PHASE EXTRA MURALS ... Term 1 2018

 

ACTIVITY

MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

STAFF

WAITING CLASS

 

1:15 1:45

 

1:15 1:45

 

1:15 1:45

 

1:15 1:45

 

1:15 1:45

 

All F.P. teachers do Waiting class duties.

MINI - CRICKET

Gr 1, 2

Mini Cricket

12:45 1:45

Matches on Saturday

By Invitation only

 

 

 

 

Grade 1 Mrs. Pope, Miss Wratten, Mrs. Aitchison, Miss Grossman and Miss Dyer,

Grade 2 - Mrs. Marais, Miss Cousins and Miss van Rensburg

U9

CRICKET

 

Cricket Matches

By Invitation Only

Cricket Practice

1:15 2:45

 

 

Mrs Pregueiro, Mrs Greef, Miss Auth and Miss Dyer

GOSPEL
CLUB

 

 

Grade 1 - 3

1:15 2:15

 

 

Mrs. Aitchison, Mrs. Till and Miss Wratten

 

SWIMMING

 

 

 

Practice

2:00 3:00

Swimming Gala

2:00 End

Mrs. Du Preez, Mrs. Cramb, Miss Scarpellini, Miss Sayce and Mrs. Shaw- Butler

Practice only Miss Elliott and Miss Cousins

MINI- NETBALL Grade 1 and 2

Grade 1 and 2

12:45 1:45

 

 

Practice Match Invite only

1:15-2:00

 

 

Grade 1 Miss Tarazza, Miss Sayce, Miss T. Spagnolo and Miss Stewart

Grade 2 Mrs. James, Miss Smith and Miss D. Spagnolo

U9 NETBALL

 

Practice

1:30-2:30

 

Practice

1:30-2:30

 

Mrs. Nowicki, Miss Havenga, Miss Auth and Miss Johnson

Gr 2 and 3 -

EXTRA LESSONS

(By invitation only)

 

 

 

Maths Grade 2

1:15 2:15

English Grade 3

1:15 2:15

English - Grade 2

1:15 2:15

Maths Grade 3

1:15 2:15

 

Mrs. Dodrill - Grade 2 English and Maths

Mrs. Till Grade 3 Maths

Miss Nkwanyana Grade 3 English

 

DRAMA

 

 

 

Grade 1

1:15 2:15

 

Grade 3

1:15 2:15

 

 

Grade 2

1:15 2:15

 

 

Grade 1 Mrs. Pope and

Miss Grossmann

Grade 2 Mrs. Cramb, Miss Smith and Miss D. Spagnolo

Grade 3 Miss Scarpellini, Miss Barnard, Miss Auth and Miss Johnson

CHOIR

 

 

 

 

 

 

Grade 1 3

1:15 1:45

Mrs. Aitchison, Miss Havenga, Mrs. van Zyl and Miss Auth

CHESS

 

 

 

Grade 2 and 3

1:15-2pm

 

Miss Gersbach and Miss Barnard

 

EXTRA MURALS FIRST TERM 2018:

 

 

MONDAY

Activity

Children Involved

Time

Control Teacher

Waiting Class

Grade 1 3

13:15 13:45

F.P. Teachers

Mini Netball

Grade 1 2 Girls

12:45 13:45

Miss Tarazza / Mrs. James and FP teachers

Mini Cricket

Grade 1 2 Boys

12:45 13:45

Mrs. Pope / Mrs. Marais and FP teachers

Netball

Under 10

14:00 15:00

Mrs. Cadman / Miss Nobrega

Netball

Under 11

14:00 15:00

Mrs. Temlett / Miss Murdoch

Netball

Opens

14:00 15:00

Mrs. van Niekerk / Miss Ebrahim / Miss Wood

Computer Research

Grade 4 - 7

13:45 14:30

Mrs. Pontuti

Cricket Practice (Commonwealth)

Under 12 and Opens

13:45 15:15

Mr. van Niekerk / Mr. Wagner and coach

Recorder and Orff

Grade 4 - 7

13:45 14:45

Miss. Dos Santos

Table Tennis

Grade 7 only

13:45 14:45

Mrs. Lochner

Eisteddfod

Grade 4-7

13:45 14:45

Mrs. Ley

Extra Math

Grade 5 by invitation

13:45 14:45

Mrs. Appelgryn

 

 

TUESDAY

Activity

Children Involved

Time

Control Teacher

Waiting Class

Grade 1 3

13:15 13:45

F.P. Teachers

Drama

Grade 1

12:45 13:45

Mrs. Pope / Miss Grossman

Extra Math

Grade 6 7 by invitation

13:45 14:45

Miss Nkomo

Cricket Match U9A

By Invitation

13:15 End

Mrs. Pregueiro / Mrs. Greeff

Cricket Match U9B

By Invitation

13:15 End

Netball

Under 9

13:30 14:30

Mrs. Nowicki / Miss Havenga

Cricket Practice (Ter Horst)

Under 10 and Under 11

13:45 15:15

Mr. Lortan and Coach

Dance

Grade 7

14:00 15:00

Miss Nkwanyana

 

 

WEDNESDAY

Activity

Children Involved

Time

Control Teacher

Waiting Class

Grade 1 3

13:15 13:45

F.P. Teachers

Gospel Club

Grade 1 - 3

13:15 14:15

Mrs. Aitchison / Mrs. Till

Extra Math

Grade 2: By invitation

13:15 14:15

Mrs. Dodrill

Extra English

Grade 3: By invitation

13:15 14:15

Miss Nkwanyana

Reading Eggs

Grade 4 7 by Invitation

13:45 14:30

Mrs. Pontuti

Netball

Under 10

14:00 15:00

Mrs. Cadman / Miss Nobrega

Netball

Under 11

14:00 15:00

Mrs. Temlett /Miss Murdoch

Netball

Under 12

14:00 15:00

Miss Goument / Mrs. Gouvea

Netball

Opens

14:00 15:00

Mrs. van Niekerk / Miss Ebrahim / Miss Wood

Cricket Practice

Under 9 Boys

13:15 14:45

Mrs. Greeff / Mrs. Pregueiro and Coach

Ter Horst A Cricket Match

By Invitation

13:45 End

Miss Gersbach / Coach

C/wealth A Match

By Invitation

13:45 End

Mr van Niekerk

Computer Research

Grade 4 - 7

13:45 14:30

Mrs. Pontuti

Guitar

Grade 7

13:45 14:45

Miss Hartoog

Eisteddfod

Grade 4-7

13:45 14:45

Mrs. Ley

 

 

THURSDAY

Activity

Children Involved

Time

Control Teacher

Waiting Class

Grade 1 3

13:15 13:45

F.P. Teachers

Mini Netball match practice

Grade 1 by invitation

13:15 14:00

Miss Tarazza

Drama

Grade 2

13:15 14:15

Mrs. Cramb / Miss Smith

Drama

Grade 3

13:15 14:15

Miss Scarpelini

Swimming Practice

Team

14:00 15:00

Mrs. du Preez and staff

Ter Horst B Match

By Invitation

13:45 End

Mr. Lortan

Commonwealth B Match

By Invitation

13:45 End

Mrs. Singh / Coach

Tennis league

Team

14:00 End

Mrs. Lochner

Netball

Under 9

13:30 14:30

Mrs. Nowicki / Miss Havenga

Netball

Under 12

14:00 15:00

Miss Goument / Mrs. Gouvea

Computer Research

Grade 4 7

13:45 14:30

Mrs. Pontuti

Reading Eggs

Grade 4 7 by Invitation

13:45 14:30

Mrs. Pontuti

Extra English

Grade 2: by invitation

13:15 14:15

Mrs. Dodrill

Extra Math

Grade 3 by invitation

13:15 14:15

Mrs. Till

Extra Math

Grade 4 by invitation

13:45 14:45

Mrs. Du Plessis

Chess

Grade 2 3

13:15 14:00

Miss Gersbach

Chess

Grade 4 7

14:00 15:00

Miss Gersbach

Choir

Grade 4-7

13:45 14:45

Mrs. van Zyl / Miss Dos Santos

 

 

FRIDAY

Activity

Children Involved

Time

Control Teacher

Waiting Class

Grade 1 3

13:15 13:45

F.P. Teachers

Junior Choir

Grade 1 - 3

13:15 13:45

Mrs. Aitchison / Mrs. van Zyl

Computer Research

Grade 4 - 7

13:45 14:30

Mrs. Pontuti

Reading Eggs

Grade 4 7 by Invitation

13:45 14:30

Mrs. Pontuti

Gala

Team

14:00 End

Mrs. du Preez and team

 

 

SATURDAY

Activity

Children Involved

Time

Control Teacher

Mini Cricket Matches

Grade 1 2 by invitation

08:00 10:00

Mrs. Pope / Mrs. Marais and FP teachers

 

 

 

 

 


 

COMMONWEALTH and TER HORST A MATCHES on Wednesday afternoons

Date

Vs. School

U12 & Open

U10 & U11

31 Jan

Edenglen

Away

Home

7 Feb

Reddam

Tour

Home

14 Feb

Leicester Road

Home

Away

21 Feb

St Dunstans

Away

Home

28 Feb

Hurlyvale

Home

Away

7 Mar

Saheti

Home

Away

COMMONWEALTH and TER HORST B MATCHES on Thursday afternoon

Date

Vs. School

U12 & Open

U10 & U11

1 Feb

Edenglen

Away

Home

8 Feb

Reddam

Tour

Away

15 Feb

Crawford Italia

Bye

CANCELLED

26 Feb (Monday)

St Dunstans Postponed to 26th due to the gala and staff training

Away

Home

1 Mar

Hurlyvale

Home

Away

8 Mar

Saheti

Home

Away

 

U9 CRICKET FIXTURES on Tuesday afternoons

Date

Vs. School

U9A

 

Vs. School

U9B

30 Jan

Sacred Heart

Away

 

Sunny Ridge

Home

6 Feb

Reddam

Home

 

Reddam

Away

13 Feb

Leceister Road

Away

 

Leceister Road

Home

20 Feb

St Dunstans

Away

 

Saheti

Home

27 Feb

Hurlyvale

Home

 

Hurlyvale

Away

6 Mar

Founders Hill

Home

 

MW de Wet

Away

 

MINI CRICKET on Saturday mornings (by invitation only)

Date

Venue

3 Feb

Bishop Bavin

10 Feb

Dunvegan Primary (Hosting Hurlyvale and Sunnyridge)

17 Feb

Bedfordview

24 Feb

Crawford Italia

3 Mar

Bye Dunvegan Annual Sports Day

10 Mar

Dunvegan (Hosting Bishop Bavin, Kings School and Founders Hill)

 

 

 

Date

Venue

26 Jan

Bedfordview Primary

2 Feb

Reddam

9 Feb

King David Linksfield

16 Feb

King David Linksfield

19 Feb

Bedfordview Primary Edenvale School Forum Gala

23 Feb

Waterstone

 

 

 

 

Date

Vs School

Venue

 

Vs School

Venue

1 Feb

KEPS A

Away

 

Bedfordview A

Home

8 Feb

St Benedicts A

Home

 

St Benedicts D

Home

15 Feb

King David A

Home

 

CBC Boksburg B

Home

22 Feb

CBC Boksburg A

Away

 

King David E

Home

1 Mar

St Dunstan's A

Away

 

King David D

Away

 

 

 

WASPS RUGBY CLUB. Get step ahead with rugby! Wasps Rugby Club practices on Tuesday and Thursdays from 5-6pm at Edenvale High School (entrance is off of Linksfield Road). From humble beginnings five years ago we have grown to be the largest junior rugby club in Edenvale where we cater for all boys from the age of 7-18 years old. All coaches are Boksmart accredited and we are affiliated to the Golden Lions Rugby Union. For further details you can contact Johann on 082 555 5897 or Brian on 083 656 2707